עליי 

שמי אילין סליקטר כהן . למדתי לתואר אמנות במכון אבני . 

את לימודי הנדסאית אדריכלות והתמחות בעיצוב פנים, במכללה למנהל, סיימתי בהצטיינות .

לאחר סיום הלימודים עבדתי בצוותי תכנון במשרדי אדריכלים שונים ומגוונים . אהבתי ביותר את הטיפול בשימור מבנים, נושא מורכב ויצירתי . בו זמנית עם העבודה במשרדים עבדתי עצמאית בהרחבות ,שיפוצים ועיצוב מכל סוג .

היום אני בעלת סטודיו העוסק בתכנון בתים פרטיים, עיצוב פנים, הרחבות ושיפוצים.

 

 

על הסטודיו 

הסטודיו כולל בתהליך הבניה : שלב התכנון הראשוני, טיפול מול הועדות הוצאות היתרים ורישוי , הכנת תוכניות עבודה לקבלנים, ליווי בבחירת חומרי גמר, יעוץ ופיקוח אדריכלי בשטח.

האדריכלות שלי לא מחפשת יומרות והצהרות . אני מאמינה כי כל אדם הוא עולם של פנטזיות חלומות ודרישות נוחות משלו ושלו בלבד ולכן בכל פרויקט המחקר חדש לגמרי והקו האדריכלי מקבל דמותו על פי אופיו רצונותיו ותחושת הלקוח. כמובן שבלתי נמנע מלראות את הקו האישי שלי שהוא מודרני אורבני .

 

 

 

תהליך התכנון 

מתבצע מבפנים ומבחוץ בהקבלה . עיקר הדגש בתכנון ראשוני מופנה לפונקציות ויחסיי גומלין בחלוקות הפנים כך שמתקבלת הדינמיקה והזרימה המושלמת עבור נפשות הבית . יחד עם זאת נבחנת ההשלכה על אדריכלות החוץ , גושי המבנה נפחיו סגנונו עד כי מתקבלת הקומפוזיציה האדריכלית המקובלת על כולנו : בעלי הבית אנוכי מהנדס המבנה וכד' .

אני מאד אוהבת ונהנית מעבודתי . כל פרוייקט עבורי זו דרך חדשה לעולם שלם של אנשים, תגליות, תובנות וכמובן אדריכלות ועיצוב. כל פרויקט שונה מקודמו שזה מעדן .

 

 

------- עמוד  "מידע חיוני " מומלץ מאד לקבלת אינפורמציה חיונית לפני כל תחילתו של תהליך.

עריכת בקשות לקבלת רישוי עסק 

חלק חשוב מאין כמוהו בעת בקשה לרישיון עסק, הינו הגשה ומילוי ראוי של כל המסמכים הדרושים על מנת להשיג בסופו של דבר את רישיון העסק המיוחל.

 

בעל עסק המעוניין לפתוח את עסקו, חייב כאמור, להתחיל בתהליך רישוי לעסקים על מנת לקבל את רישיון העסק, דבר הכרוך בהגשת המסמכים למחלקת רישוי עסקים לקבלת רישיון עסק, הכרוכה בתשלום אגרה, בצירוף המסמכים שלהלן:

 

א. תכנית עסק – לכל בקשה לקבלת רישיון עסק, חובה לצרף תוכנית מפורטת ומקיפה של העסק. על התוכנית להכיל את כל הפרטים הקשורים בעסק, החל מסוג העסק, ייעודו, כתובתו המדויקת, בעליו, שטחו, זאת בנוסף לפירוט מלא של המערכות המותקנות בו וכו'.

 

ב. תשריט העסק וסביבתו – במקביל להגשת הבקשה לרישיון עסק במחלקת רישוי לעסקים, על בעל העסק לצרף גם תשריט מדויק ומפורט של העסק עצמו, הכולל תיאור של שטחו הפנימי והחיצוני במדויק, הכולל פירוט כל הפתחים, חלונות, חדרים, יציאות, חניות, מתקני אשפה, זאת בנוסף לצירוף תשריט הסביבה הקרובה לעסק, שבילים מעברים וכו'.

 

ג. מסמכים שונים הנדרשים ע"י גורמי הרישוי (עפ"י הגדרתו של העסק):

- שאלון מקוצר - המשרד לאיכות הסביבה.

- אישור כיבוי אש.

- אישור משרד הבריאות.

- העתק רשם החברות, רואה חשבון/או עו"ד מורשה חתימה.

- אישור משרד התחבורה.

- הסכם שכירות או קנייה.

- אישור טופס שילוט /מכתב הצהרה של מנהל העסק שאין כלל שילוט.

 

לאחר הגשת המסמכים הרלוונטיים למחלקת רישוי עסקים, ייבדק העסק על ידי הגורמים הרלוונטיים, אשר יבדקו את העסק מבחינת כל ההיבטים הנחוצים ובמידה והכלי יאושר תנפיק מחלקת רישוי לעסקים רישיון עסק.

 

תכנון אדריכלי בנייה פרטית 

תכנון אדריכלי לבית האם זה פשוט ? 

בוא נראה מה צריך לקחת בחשבון :  המגרש ואופן העמדת הבית ע"ג האדמה . האם האדמה בעלת מפלסים שונים , האם האדמה סלעית או כורכר ? האם ישנם בתים צמודים מה סגנון הבתים הצמודים ? האם הבנייה באזור כפרית ואנחנו רוצים מודרני תעשייתי ? האם זה נלקח בחשבון בתכנון ?

 

האם יש גנים צמודים , צמחייה, סוג הצמחייה , גני ילדים? בתי ספר ? מה עם בידוד אקוסטי מרעשי המולת הרחוב , האם זה נלקח בחשבון בתכנון?  

 

האם מותר לבנות באזור זה 2 קומות , מתחת לאדמה מרתפים, עד איזה גובה מותר לנו עם הגג? האם אפשר גג רעפים או שמא חייבים לבנות גג שטוח ? האם זה נלקח בחשבון בתכנון? 

 

רוצים בריכה במגרש , אבל שיהיה בטיחותי לילדים קטנים, רוצים חצר גדולה אבל שלא תופרע ותהיה חשופה לכל עובר אורח ברחוב , רוצים ג'קוזי ע"ג המרפסת למעלה אבל שלא יראו אותה השכנים

 האם זה נלקח בחשבון בתכנון ? 

 

מטבח גדול ופתוח אבל שתהיה הפרדה מהסלון , קמין גדול ומחמם אבל שלא יפריע לויטרינה הגדולה לנוף ולטלויזיה הגדולה מול ספות הישיבה .  פינת משפחה / משחק לילדים קטנים אבל שאפשר לצפות אליה מכל כיוון בחלל המגורים ושהכל היה פתוח ורחב ... מדרגות מודרניות ללא מעקה אבל שיהיו תקניות ובטיחותיות .... 

האם זה נלקח בחשבון בתכנון ????? 

 

בוודאי שכן . המון המון פרטים ויחסי גומלין ונדבכים ע"ג נדבכים נלקחים בחשבון בתכנון אדריכלי . על האדריכל להיות מיומן ומנוסה בחוק הבניה והתכנון בתורת האדמה וסוג הבניה המתאימה לכל סוג ואיזור . עליול לדעת איך לשלב את כל הפונקציות הנדרשות עם המותר בחוק ולתפור הכל לסגנון וחומריות המתאימה הן ללקוח והן לסביבה . 

 

תכנון אדריכלי זה לא פשוט כלל וכלל ! !!

 

עריכת בקשות להוצאת היתר בניה 

היתר בנייה (בעבר נקרא גם רישיון בניה) הוא האישור שניתן על ידי הועדה המקומית לתכנון ובנייה לבצע עבודת בניה, הריסה או שינוי בשימושים במקרקעין.

 

היתר הבנייה כולל מסמך עיקרי שבו תיאור מילולי כללי של הבקשה שאושרה ואליו נספח תשריט בצורת רצועת ניר ארוכה מקופלת למקטעים ברוחב אחיד של כ-20 סנטימטרים המכונה "גרמושקה" בשל צורת הקיפול שלו דמוית אקורדיון. שני המסמכים נחתמים בחותמת ייחודית במעמד אישורם על ידי הוועדה המקומית לתכנון ולבניה שבתוכה נרשם מספר ההיתר.

 

במקטע הראשון של התשריט רשומים: שם מגיש הבקשה, שם האדריכל, שם המהנדס, שמות בעלי הזכויות בנכס, תוכניות בניין עיר החלות על הנכס נשוא היתר (אך אין סקירה מלאה של כל התוכניות החלות על הנכס), מידע על הקלות שאושרו במסגרת ההיתר, מאזן מקומות החניה וכיוצא בזה.

 

במקטע השני ערוכה טבלת שטחי מבנה בחלוקה לקומות ולשימושים ובחלוקה לשטחים קיימים ושטחים שבנייתם מותרת.

 

במקטע השלישי מפה טופוגרפית של החלקה או המגרש נשוא ההיתר, תרשים סביבה, ותשריט של התוספת, השינוי או ההריסה נשוא ההיתר בחתך קומתי.

 

במקטע הרביעי עשויים להופיע חישובי שטחים ותשריטי עזר לחישובי שטחים. במקטעים הבאים תשריטי הקומות השונות בקנה מידה שכיח של 1:100.

 

לאחריהן יופיעו חתכי אורך ורוחב וכן תשריטי חזיתות המבנה.

 

תחילת הבניה על פי היתר בנייה ניתנת על פי רוב לתקופה של שנה מיום נתינתו.

 

 

הרחבות ושיפוצים 

נולד עוד תינוק מזל טוב . עכשיו צריך עוד חדר בבית ובהזדמנות זו הרי ברור שנחדש את המטבח ואם כבר אנחנו על הגל אולי כדאי לחדש קרמיקה בחדרי רחצה ורגע עוד משהו ... הילדה הגדולה שמתגייסת תרצה לחזור לפינה משלה 

קצת יותר פרטית ומבודדת נגיד אולי עליית גג? 

 

אז תקשיבו.  לא כל שיפוץ בבית מחייב הגדלת שטח הבית אשר דורש היתר בניה חדש והגשות . אפשר בהחלט לארגן את השטח הקיים כך שנוכל למקסמו לניצול פונקציות נוספות . מה שזה דורש זה מתכנן טוב ומנוסה שידע לנצל את המר' הקיים ללא חריגה מזכויות בניה ובאופן אופטימלי לחלק מחדש אתה חדרי וחללי הבית כך שכולם יוכלו לקבל את מלוא הנוחיות . 

 

לדוגמא ראו  - מהפך דירה של 3 חדרים לדירת 5 חדרים ללא כל פגיעה במעטפת פתחי הדירה וללא כל חריגה במר'  הקיים .